Facebook
KLIMATYZACJA LUBOŃ
home klimalubon@gmail.com +48 607 160 212
Zadzwoń do nas +48 607 160 212

Klimatyzacja w domu – koszt

Montaż klimatyzacji w domu staje się coraz bardziej popularny. Poniżej prezentujemy, jak to wygląda w kwestii nakładów inwestycyjnych. Ile trzeba wydać na dobrej klasy jednostkę oraz jak drogi jest profesjonalny montaż klimatyzacji w prywatnym domu? Co uwzględnia przykładowy kosztorys?

Na montaż klimatyzacji stać coraz więcej gospodarstw domowych. Jest to skutek wzrostu zainteresowania prywatnych inwestorów taką inwestycją, zwłaszcza po kilku ostatnich upalnych latach. To z kolei przyczyniło się do większej konkurencyjności firm oferujących jednostki, a ceny rynkowe powoli zaczęły się dostosowywać do naszych możliwości. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie klimatyzacji możemy poznać realne wydatki, na jakie powinniśmy się przygotować.

Koszty użytkowania – ile prądu zużywa klimatyzator, koszty serwisu

Po pierwsze klimatyzator to urządzenie elektryczne, które do swojej pracy potrzebuje zasilania energią elektryczną, dlatego za jego użytkowanie musimy zapłacić. Wyższe rachunki za prąd – pytanie o ile?

Ważne – przy zakupie klimatyzatora warto zwrócić uwagę na jego efektywność pracy:

  • klasę efektywności energetycznej – najwyższa to A+++ (zużywa najmniej prądu)
  • sprawność energetyczną urządzeń chłodniczych (SEER) –  oznacza sezonową ocenę efektywności energetycznej w trybie chłodzenia lub grzania (SCOP) – najlepsze modele osiągają 8,5
  • etykieta energetyczna – określa spodziewane zużycie energii elektrycznej przez dany klimatyzator

Po drugie posiadanie klimatyzacji w domu obliguje nas do utrzymania jej w dobrym stanie oraz okresowego przeglądu. Ekspolatacja klimatyzacji to także zużywanie się części. Co i jak często trzeba wymieniać – to kolejny ważny aspekt domowej instalacji klimatyzacyjnej.