Facebook
KLIMATYZACJA LUBOŃ
home klimalubon@gmail.com +48 607 160 212
Zadzwoń do nas +48 607 160 212

Klimatyzacja w bloku

Chcesz zamontować klimatyzację na elewacji bloku? Przygotuj się na spotkanie z zarządcą i potrzebę uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Sprawdź, jakie przepisy będą regulowały zasady montażu klimatyzatora. Zobacz, w jaki sposób załatwić niezbędne formalności i na co zwrócić uwagę, by montaż był przeprowadzony profesjonalnie i bez niepotrzebnych komplikacji.

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku a spółdzielnia mieszkaniowa

Planując montaż klimatyzacji z jednostką zewnętrzną umieszczoną na elewacji budynku, należy spełnić szereg warunków. Zgodnie z ustawą o własności, elewacja uznawana jest za tzw. nieruchomość wspólną, czyli część budynku, która nie należy do wyłącznego użytku któregokolwiek z lokatorów i nie jest niezbędna do korzystania z mieszkań. Oznacza to, że o możliwości uzyskania zgody na montaż decyduje wspólnota mieszkaniowa.

Sprawami wspólnoty zajmuje się zarządca, który jako pierwszy analizuje i opiniuje projekt. Do jego zadań należy sprawdzenie, czy montaż nie wpłynie negatywnie na kondycję elewacji, lub ogólny wygląd nieruchomości. Dlatego też,  jeszcze przed wykonaniem projektu warto skonsultować z nim obowiązujące wymogi oraz przyjęte przez zarząd normy w zakresie emitowanego hałasu czy wymaganych odległości.

Najczęściej akceptowalnymi miejscami na montaż klimatyzacji są posadzki, loggi lub przestrzeń na wysokości balustrady. Chcąc uniknąć wymogu uzyskania zgody spółdzielni, wielu klientów decyduje się na montaż klimatyzacji na balkonie. W tym przypadku, jeśli decydujemy się na powieszenie jednostki na ścianie, sprawa nie jest wcale taka prosta.

Montaż klimatyzacji na balkonie

Jedną z najprostszych metod montażu jednostki zewnętrznej, jest jej posadowienie na posadzce balkonu. Wnęka balkonowa (w odniesieniu do przestrzeni wewnętrznej, balustrady, podłogi, ścian bocznych i sufitu) stanowi integralną część lokalu i nie zalicza się do nieruchomości wspólnej, więc zgoda na usytuowanie agregatu w jej obrębie nie jest wymagana. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zainwestować w specjalny stojak, który nie przenosi drgań. Odpowiednio wypoziomowane gumowe podkłady antywibracyjne, gwarantują stabilne usytuowanie agregatu na podłodze. To  rozwiązanie ma jedną wadę, związaną ze zmniejszeniem powierzchni użytkowej powierzchni balkonowej. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że nie jest wymagana specjalna zgoda wspólnoty mieszkaniowej, z pewnością jest to jedno z wygodniejszych rozwiązań.